Společné prostory

Charakteristika společných prostor mateřské školy

U vstupu do naší mateřské školy nás přivítají velké vzrostlé stromy, které tiše šeptají, že vstupujeme do malé dvoutřídní školky na vesnici. Vybízejí nás, ať se nejdříve podíváme na zahradu s prolézačkami, dřevěným vlakem vezoucím děti k dalekým dobrodružstvím, s pískovištěm, houpačkami, tabulí na kreslení a s hračky skrývajícím dřevěným domkem. 

Vstupní dveře a malá chodba za nimi často připomíná svou výzdobou, jaký „kouzelný čas“ u nás právě panuje. Následuje větší chodba, ze které se dostaneme do šatny pro všechny děti MŠ, schodištěm vzhůru do ložnice a také dalšími dveřmi do koupelny. Ve velkých starodávných hodinách na chodbě bydlí kočka Rafička a myška Vteřinka, které nám v pondělí ráno prozradí, na jaký kouzelný čas se můžeme tento týden těšit. 

V šatně můžeme obdivovat zručnost, tvořivost a fantazii dětí, protože jsou tu vystavena skoro všechna jejich výtvarná a řemeslná díla. Ani okna s velkými parapety nejsou ušetřena našeho vyrábění a ukazují, co všechno děti dovedou. 

Pro obě třídy společná je koupelna s umyvadly a dětskými WC, laděná do zelených barev, vyzdobená namalovanými a plyšovými žabáky a velkými látkovými listy. Denní režim je upraven tak, abychom se při hygieně vystřídali a zároveň se přitom nerušili. V blízkosti koupelny pro děti se nachází WC pro dospělé. 

Pro odpolední odpočinek se děti po obědě přesunou do ložnice umístěné nahoře v patře, kde kdysi bývala půda. Ložnice je vybavena klimatizací a tmavými roletami se speciální úpravou na odklonění slunečních paprsků. Proto i v létě mají děti příjemnou teplotu pro svůj odpočinek a spánek. Každé dítě má své lehátko, peřiny jsou povlečeny krásným povlečením s dětskými motivy. Praní ložního prádla zajišťuje mateřská škola. Pro odpočívání je tedy potřeba jen si z domu přinést pyžamo. 

V patře vedle ložnice má místo kancelář, ukrývající „poklady“ v podobě skříní plných výtvarného i dalšího materiálu. Najdeme tady kancelářské pomůcky, různé dokumenty, kopírku s tiskárnou, PC. V přilehlé malé místnosti pracuje kotel, aby nám bylo teplo. V další menší místnosti jsou uskladněny čistící prostředky a ložní prádlo. 

Jak již bylo řečeno při popisu třídy Myšek, do obou tříd je servírována strava z menší kuchyně. Jídlo dovážíme z jídelny ZŠ Dolany. Do kuchyně se dostaneme nejen přes třídu Myšek, ale i ze zahrady vedoucími bočními dveřmi, kudy nám každý den vozí jídlo ve várnicích.